Szigetelés_Pécs_Kulcsra_Kész_Kft

Telefonszámunk:
06 20 439 8595
06 20 439 8434

Milyen hőszigetelő megoldást válasszunk otthonunkban?

Külső vagy belső hőszigetelés?

Ahhoz, hogy lakásunk komfortszintje és fűtési költségei kedvezők legyenek, nagyon fontos a hőszigetelés minősége. Ezalatt elsősorban a szigetelőanyag vastagságát és hővezetési képességét értjük, amelyek meghatározzák egy épület hőszigetelő képességét.

Ha hőszigetelésben gondolkodunk, először is azt kell eldöntenünk, hogy külső vagy belső hőszigetelést szeretnénk. Általában a külső hőszigetelést javasoljuk, beltérit csak abban az esetben javaslunk, ha a külső hőszigetelés megvalósítása valamilyen akadályba ütközik – így azonban fontos centiméterekről kell lemondanunk a beltér méretéből, illetve fontos a tökéletes kivitelezés is, hiszen ha a fal és a felvitt szigetelőréteg között párakicsapódás jön létre, az a falak átnedvesedéséhez vezethet. Ettől a beltéri levegő dohossá, kellemetlen szagúvá válhat. Mindez hosszú távon a falszerkezet károsodását és a szigetelés lemállását okozhatja.

Külső hőszigetelés

Ha külső hőszigetelést választunk, többféle anyag is szóba jöhet a döntésnél. A szálas alapanyagokból előállított táblás hőszigetelők (például kőzetgyapot) biztosítja az egyik leghatásosabb eredményt. Ez ráadásul hangszigetelésként is funkcionál. Egy másik, szintén jó választás a polisztirol. Sokan választják a hőszigetelő vakolatokat is, ezek azonban kisebb hatékonyságuk miatt inkább csak kiegészítő megoldásként javasoltak, hiszen akár 20 cm vastag vakolatra is szükség lehet ahhoz, hogy egy 5 cm vastag polisztirol hőszigetelés hatékonyságát elérjük.

De mi a különbség a polisztirol és a kőzetgyapot között? A kőzetgyapot természetes kőzetből készül, és víztaszító réteggel van bevonva. Hőszigetelő hatása kiváló, nagyon tartós, páraáteresztő, hangszigetelő, és gyakorlatilag éghetetlen. Felszerelése komoly szaktudást és rendszert igényel, illetve általában valamivel drágább a többi megoldásnál. A polisztirolhab könnyen megmunkálható, általában kevésbé drága, mint a kőzetgyapot, és könnyebben felszerelhető. Korábban elterjedt tévhit volt, hogy a hab magába szívja a párát, ettől megduzzad, és ezáltal penészessé válik a lakókörnyezet, de napjainkban ezt a közvélekedést a számos felszerelt rendszer megcáfolta.

Milyen hatással van a pára a beltéri lakókomfortra?

A pára hideg belső hőmérséklet esetén kicsapódhat a falakra, és otthonunkban megjelenhet a penész. Ezt megelőzendő, érdemes folyamatosan fűteni a házat, akár abban az esetben is, ha épp senki nincs otthon. Pénzügyileg is takarékosabb megoldás, ha nem hagyjuk kihűlni a falakat, és nem kell újra felmelegítenünk őket. Akkor érdemes alacsonyabbra venni a hőfokot, ha több napon keresztül nem tartózkodik senki a lakásban. Nagyban hozzájárul a páralecsapódás megelőzéséhez a megfelelő hőszigetelés is.

A penész megjelenését három jelenség befolyásolja, ezek a hőmérséklet, a páratartalom, illetve a légnyomás. Néha érdemes az alapvetően lakatlan épületeket is kifűteni, mivel a meleg levegő szárító hatással rendelkezik, így meg lehet akadályozni a penészedést. Fontos emellett természetesen a rendszeres szellőztetés is.